Męska sprawa (2001)

13-letni Bartek mieszka w obskurnej, ponurnej dzielnicy Łodzi. Czteroosobowa rodzina żyje z tego, co zarobi matka, która chałupniczo składa plastikowe lalki. Bezrobotny, sfrustrowany ojciec, były piłkarz, całe przedpołudnia "zalega" w łóżku, zanim żona nie wypchnie go do pośredniaka w nadziei, że trafi mu się wreszcie jakaś robota. Swoje życiowe niepowodzenia mężczyzna kompensuje znęcając się nad synem, którego okłada metalową rurką za najdrobniejsze przewinienie czy uwagę w dzienniczku. Chłopiec starannie ukrywa ten fakt przed otoczeniem. Bartek ma też młodszego brata, ale jego jedynym przyjacielem jest przebywający w schronisku dla zwierząt kundelek Bukiet. Stara, schorowana psina wkrótce umrze, nie ma już nawet siły jeść kanapek, które Bartek wykrada w szatni kolegom i przynosi codziennie zwierzakowi. Kierownik przepełnionego schroniska nie mając pieniędzy na leczenie Bukieta, chce go uśpić.
Zbliża się termin międzyszkolnych rozgrywek piłkarskich, a Bartek jest jednym z najlepszych graczy i kapitanem szkolnej drużyny. Na sukces w turnieju bardzo liczą chorobliwie ambitny, porywczy nauczyciel wf oraz dyrektor szkoły, który jednocześnie rozważa możliwość wykluczenia Bartka z grona uczniów swojej placówki. Na prośbę wf-owca gotów jest jednak zapomnieć o dawnych przewinach chłopca, jeśli drużyna zdobędzie puchar. Ale Bartka bardziej niż los rozgrywek i własna kariera uczniowska obchodzi teraz los Bukieta.

Inne tytuły: "A Man Thing", "Männersache", "Une affaire d'hommes", "Miesten juttu"
Produkcja: 2001
Premiera: brak informacji

Reżyseria:


Muzyka:
brak informacji


Obsada:
Bartek Idczak

trener

ojciec Bartka

matka Bartka

brat Bartka

szef schroniska dla zwierząt

"Siwy"

dyrektor szkoły

katechetka

-

-

-

-

-

-

-

-

-

i inni.


Notatki:
"Męska sprawa" to czarno-biały film o dorastaniu w bezwzględnym, pełnym okrucieństwa świecie dorosłych i rozpaczliwym buncie przeciwko temu światu. Sławomir Fabicki zrealizował go jako etiudę zaliczeniową IV roku studiów wespół z będącym wówczas na III roku operatorem Bogumiłem Godfrejowem. Opowiedziana w ciągu zaledwie 26 minut historia jest od początku do końca wymyślona, ale przekonuje bardziej niż niejeden film nakręcony ukrytą kamerą. W krótkiej opowieści twórcy pomieścili przemoc, biedę, upokorzenie, ból, pojawia się nawet cień śmierci. Ale jest tam też radość wspólnej zabawy na boisku, zakazana przyjemność papierosa palonego w szkolnej ubikacji, jest głód przyjaźni i miłości.


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


02.160711

(POL) polski,


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz