Jest sprawa... (2002)

Wieś Piaski na Pomorzu. Tysiące hektarów ziemi leży odłogiem, większość mieszkańców jest bez pracy i próbuje jakoś przeżyć, stosując zasady handlu wymiennego, w którym najistotniejszym towarem są ryby nielegalnie łowione w pobliskim jeziorze. Wójt gminy Piaski jest bezradny wobec tej sytuacji, ma zresztą mnóstwo innych zmartwień, a do tego jeszcze musi się przygotować na przyjęcie delegacji z niemieckiego okręgu Wielensdorf, która ma przybyć w ramach nawiązywania unijnej przyjaźni i współpracy. Z tego też powodu zjawia się we wsi wiceminister. Co prawda chce, by przyjęcie delegacji wypadło jak najlepiej, w istocie jednak jest zainteresowany zakupem popegeerowskiej ziemi, a przede wszystkim - o czym w tajemnicy informuje swego protegowanego wójta - odnalezieniem popiersia Lenina, w którym zmarły już były sekretarz PZPR przemycił ogromnej wartości diament "Oko Syberii".

Poufną rozmowę wiceministra z wójtem przypadkiem słyszy bezrobotny Stanisław Michałek. Informuje o sprawie swoich przyjaciół, Olka Humeniuka i Tadka Zawadzkiego. Trzej mężczyźni postanawiają odnaleźć skarb sekretarza, co pozwoliłoby im urządzić się do końca życia. Rzecz w tym jednak, że zmarły sekretarz przywiózł mnóstwo gipsowych popiersi Lenina, które służyły mu do przemytu, i teraz poniewierają się we wsi w różnych miejscach, najwięcej zaś spoczęło w piwniczce proboszcza. Stanisław z Olkiem i Tadkiem obmyślają sposób dostania się do owej piwnicznej spiżarni.
Tymczasem we wsi najpierw zjawia się rosyjska mafia również zainteresowana popiersiami Lenina, a zaraz potem delegacja z Wielensdorfu. Zapada decyzja, by w ramach nawiązywania przyjaźni Polacy rozegrali z Niemcami mecz piłki nożnej. Stanisław i jego przyjaciele zamiast szukać skarbu muszą przygotowywać się do meczu pod okiem specjalnie sprowadzonego z Warszawy trenera. Nie rezygnują jednak z odnalezienia diamentu. Nie wiedzą, że skarbu szukają też ich sprytni synowie, którzy podsłuchali rozmowy dorosłych. [PAT]

Produkcja: 2002
Premiera: 1 maj 2003

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
nauczycielka Mariola Łącka
Stanisław Michałek
Eugeniusz Wróbel, wójt Piasków
Helmut Muller, burmistrz Wiehlendorfu
ksiądz proboszcz
Tadek Zawadzki
Olek Humeniuk
wiceminister Stefan Powałka
Maciek
Basia, sekretarka wójta
trener Zenon Wnuk
posterunkowy Bielak
leśniczy
mafioso Boria
Uwe Muller
sklepowa Jadźka
Kościuk
Edmund Czaja, rzeźbiarz ludowy
sekretarz wójta
Rosjanin
Rosjanin
Niemiec
Niemiec
Patryk, syn Humeniuka
Sebastian
dyrygent
dowódca antyterrorystów
występuje w roli samego siebie
występuje w roli samego siebie
występuje w roli samego siebie
występuje w roli samego siebie
występuje w roli samego siebie
i inni.


Notatki:
Filmowa wersja emitowanego w 2000 roku serialu TV "Skarb sekretarza".


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


02.140507

(POL) polski,


- BRAK ILUSTRACJI -

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz