Łowcy skór (2003)

Piotr Biernacki i Marek Piotrowski, dwaj młodzi dziennikarze, pracują w jednej redakcji i przyjaźnią się, dzieląc wspólnie zamiłowanie do konnej jazdy. Podczas jednej z przejażdżek Piotr ulega wypadkowi i zostaje zabrany przez pogotowie. Marek i jego dziewczyna Anka jadą za nim do szpitala, gdzie czeka na nich wiadomość, że chłopak zmarł w drodze. Zgon stwierdził kierujący zespołem karetki dr Nowak. Marek usiłuje dociec, dlaczego tak się stało, nie może się pogodzić z tragedią. Dowiaduje się, że kilka tygodni wcześniej Piotr wpadł na trop afery łapówkarskiej w pogotowiu. W dniu swojej śmierci miał się wieczorem spotkać z tajemniczym informatorem.
Chłopak idzie w imieniu przyjaciela na to spotkanie, ale spłoszony informator ucieka. Dziennikarz nie daje jednak za wygraną, kontynuuje prywatne śledztwo. Odkrywa, że pogrzeby wszystkich zmarłych z miejscowego szpitala organizował jeden zakład pogrzebowy i że jego właścicielką jest siostra dyrektora szpitala, ale zarówno ona, jak i dyrektor nie chcą z nim rozmawiać na ten temat.
Wkrótce Marek dostaje pierwszy ostrzegawczy telefon. Nieznany głos grozi mu pobiciem, a nawet śmiercią, jeśli nie przestanie "węszyć". Tymczasem matka zmarłego Piotra wręcza Markowi zeszyt z zapiskami syna. To, co kryje gruby brulion, wprawia dziennikarza w przerażenie. Wie, że teraz nie może już ustąpić, dopóki nie wyjaśni całej sprawy...[PAT]
Produkcja: 2003
Premiera: brak informacji

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
dziennikarz Marek Piotrowski
doktor Jerzy Nowak
doktor Andrzej Kwiatkowski
Anka, dziewczyna Marka
Renata Kamińska, właścicielka zakładu pogrzebowego
Zenek, pracownik zakładu pogrzebowego Kamińskiej
redaktor naczelny
kierowca karetki
pielęgniarka
dyrektor szpitala, brat Kamińskiej
sanitariusz Zbigniew Ulita
Piotr Biernacki, przyjaciel Marka
dyspozytorka Zofia Ulita, żona sanitariusza
matka Piotra
-
-
-
-
dziewczyna w redakcji
staruszka w szpitalu
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
syn staruszki
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
jeździec
jeździec
jeździec
i inni


Notatka:
Scenariusz filmu został osnuty wokół autentycznych wydarzeń, które wstrząsnęły całą Polską, kiedy wyszło na jaw, że grupa pracowników łódzkiego pogotowia jest zamieszana w tzw. handel "skórami", czyli zwłokami pacjentów. Tytuł filmu brzmi tak samo, jak tytuł reportażu prasowego, który w styczniu 2002 r. ujawnił ten wielki skandal. Handel ludzkimi zwłokami i podejrzenia o podawanie rzadko stosowanego leku, pavulonu, w celu przyśpieszenia śmierci pacjentów, wywołały ogromną burzę w mediach i panikę w społeczeństwie. Napływające z różnych stron informacje świadczyły o tym, że podobne praktyki stosowano także, choć na mniejszą skalę, również w innych miastach Polski. Sprawą zajęła się prokuratura, ale prowadzone przez nią śledztwo wkrótce straciło impet, a sprawa przycichła i została zapomniana, jak wszystkie inne afery w III RP.
Film nie trafił do dystrybucji kinowej w Polsce, gdyż (oficjalnie) nie było społecznego zainteresowania tą sprawą.


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


03.170316

(POL) polski,


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz