Szczęśliwy człowiek (2000)

Kameralny, pozbawiony efektów komercyjnych rodzinny dramat, rozgrywający się w scenerii ubogich i ponurych miejsc Krakowa. Smutna historia trojga ludzi i ich skomplikowanych relacji uczuciowych. Reżyserka filmu bardziej niż o tempo narracji zadbała o psychologiczne portrety bohaterów, przeżywających życiową tragedię. Krytyka zgodnie podkreślała znakomitą grę przede wszystkim Jadwigi Jankowskiej-Cieślak i Małgorzaty Hajewskiej-Krzysztofik. Specyficzną atmosferę filmu podtrzymują zdjęcia młodych operatorów, Marka Gajczaka i Michała Englerta, którzy umiejętnie ukazują zwykłych ludzi wtopionych w tło brudnych i odrapanych krakowskich kamienic.
Matka i jej 30-letni syn Janek mieszkają razem w ubogiej dzielnicy miasta, w starym domu. Los ich nie rozpieszcza, nigdy nie zaznali szczęścia ani dobrobytu. Janek jest życiowym nieudacznikiem, choć w szkole był prymusem i skończył studia nie zrobił błyskotliwej kariery zawodowej. Nie ma nawet stałej pracy, zarabia dorywczo, pisując artykuły do gazet. Bezrobotna matka dostaje w końcu obietnicę posady. Musi jednak przedtem poddać się rytynowym badaniom. Diagnoza lekarska przekreśla wszystko. Kobieta ma raka płuc i wie, że zostało jej zaledwie kilka miesięcy życia. Próbuje zataić swój stan zdrowia przed jedynakiem. On jednak dowiaduje się o nieuleczalnej chorobie matki. Sądząc, że rodzicielka nie zdaje sobie sprawy ze śmiertelnego zagrożenia, prosi lekarzy, by ukryli przed nią prawdę. Rozpoczyna się rodzinny dramat, a jego bohaterowie prowadzą specyficzną grę wzajemnie się oszukując.
Wychowany przez matkę syn chciałby, choć na krótko, dać jej szczęście, spełnić wszystkie marzenia, wynagrodzić lata smutku i cierpień. Gdy na horyzoncie pojawia się kobieta, postanawia się z nią ożenić. Namawia ją do odegrania roli narzeczonej i przyszłej synowej, by sprawić radość matce. Tymczasem Marta, robotnica w wytwórni mrożonek, przeżywa własny dramat, choć stara się tego nie okazywać na zewnątrz. Przeszła w życiu wiele, samotnie wychowuje kilkuletnią córkę Manię. [PAT]



Inne tytuły: "Happy Man", "Boldog ember", "Uomo felice", "Hombre feliz", 《행복한 남자》
Produkcja: 2000
Premiera: 16 listopad 2000 (wersja festiwalowa / FF w Tessalonikach)
                   9 luty 2001 (Polska)

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
Maria Sosnowska, matka Jana

Marta

Jan Sosnowski

"Rudy", kolega Jana z klasy

Rajmund, sąsiad Sosnowskich

lekarz

 -

 -

 -

 -

 -

 -

i inni


Notatki:
Pełnometrażowy fabularny debiut reżyserki.


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


02.180808

(POL) polski,












Brak komentarzy:

Prześlij komentarz