„Opowieści weekendowe”

Obejrzyj WSZYSTKIE FILMY W TYM CYKLU:
Cykl ośmiu samodzielnych filmów telewizyjnych o różnej tematyce i bohaterach, zrealizowanych dla telewizji przez Krzysztofa Zanussiego.
"Będzie to autorski serial, przypominający trochę polskie kino moralnego niepokoju – powiedział reżyser.
W jego skład wejdą historie, opowiadające o różnych bohaterach i ich problemach. Cechą wiążącą te opowieści będzie czas ich trwania, czyli w tym wypadku jeden weekend. Chcę w tych filmach pokazać różne przypadłości współczesnej inteligencji, ludzi, którzy próbują odnaleźć się w tych trudnych czasach" – zwierzył się w jednym z wywiadów Krzysztof Zanussi.
Mówiąc o "trudnych czasach" miał na myśli głównie nagłą zmianę pozycji społecznej inteligencji, jej pauperyzację i konfuzję wobec "importowanego" z Zachodu kultu pieniądza. W odróżnieniu od wielu wcześniejszych produkcji reżysera w "Opowieściach..." często gości humor i ironia.

Krytyka przywitała cykl Zanussiego z mieszanymi uczuciami. Zarzucano twórcy m.in. zarzucenie dawnej subtelności w przedstawianiu moralnych konfliktów i psychologii postaci. "Zanussi zapomniał, że jest mistrzem psychologicznego światłocienia. Zaczął robić filmy proste jak "konstrukcja samochodowego lewarka" - pisano. Z drugiej wszakże strony trudno zaprzeczyć, że humor i łagodna ironia objawiły widzom "innego Zanussiego" - nieco filuternego, "cieplejszego" i bardziej "ludzkiego". Dowodem były nie tylko "Opowieści weekendowe", lecz także pełnometrażowy "Cwał" - w opinii wielu recenzentów, najlepszy od kilku lat film reżysera.

Inne tytuły: "Weekend Stories"
Produkcja: 1996-2000
Premiera TV: 19 marzec 1996 (pierwszy)
                         26 styczeń 2001 (ostatni)

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
Zofia
Anna, przyjaciółka Zofii
Dorota, przyjaciółka Zofii
Olga
Tomasz, mąż Olgi
lekarz Andrzej
hrabia
Karol Zaremba
Iwona, żona Karola
fotograf Jacek
Halina
Czarek, kierowca Haliny
Marian, sąsiad Haliny
Jolanta, żona Czarka
tenor Adam Laszcz
dyrygent
sąsiadka Adama
żona Adama
Witold
Jadwiga Ziemińska, była żona Witolda
dyrektor
konferansjer
Paweł, realizator telewizyjny
lekarz
Agata, dziewczyna Pawła
Róża
Jola
Więcek, dziadek Joli
Ola, matka Joli
i inni

[kompletna obsada na stronach poszczególnych filmów]


Notatki:
Filmy często są emitowane w telewizji w innej kolejności niż zostały zrealizowane, podobnie jest z ich wydaniami na VHS i DVD (np. „Słaba wiara” została wydana razem z „Linią opóźniającą”). Jednak ponieważ każdy film stanowi odrębną całość, nie ma to najmniejszego wpływu na ich odbiór przez widzów.


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


01.150928

(POL) polski,


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz